O CZYM POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?
Warto wiedzieć
Jeśli nie korzystałeś wcześniej z usług eksperta w zakresie ekspertyzy rzeczoznawczej, jesteś ciekawy, jak wygląda współpraca i czego możesz się po niej spodziewać. To zupełnie naturalne, dlatego znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Pozwolą Ci one odpowiednio przygotować się do kontaktu z rzeczoznawcą oraz rozjaśnią, na czym polega jego praca i czym jest ekspertyza.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje skorzystanie z usług rzeczoznawcy meblowego?
Na czym polega ekspertyza mebla?
Ile czasu zajmuje przygotowanie ekspertyzy?
W zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz liczby mebli, których dotyczy zlecenie, gotowa ekspertyza w formie dokumentu opisującego wszystkie wady wraz z ich klasyfikacją, dokumentacją zdjęciową oraz podsumowaniem powstaje zazwyczaj w okresie od 1 do 14 dni od daty oględzin mebli. Wpływ na to ma także czas potrzebny na dojazd w miejsce oględzin, który zawsze uzgadniany jest indywidualnie. W przypadku niektórych spraw potrzebne może być także pobranie próbki oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych, co może wpłynąć na termin przygotowania gotowej ekspertyzy.
Przed przystąpieniem do pracy zawsze dokonywana jest wstępna analiza na podstawie rozmowy z osobą zainteresowaną uzyskaniem ekspertyzy, przesłanych przez nią zdjęć i ewentualnych dodatkowych dokumentów. To pozwala rzeczoznawcy przygotować się do konkretnej sprawy i określić, czy wystarczy jednorazowa wizyta oraz czy niezbędne będzie np. dodatkowo przesłanie próbki do instytucji specjalizujących się w badaniach konkretnych materiałów, podzespołów, produktów.
Do czego można wykorzystać ekspertyzę dotyczącą mebli?
Jak przygotować się do wizyty rzeczoznawcy meblowego?
Jak długo trwają oględziny mebli poddawanych ekspertyzie?
Czy podczas oględzin mebli ekspert wykorzystuje jakieś dodatkowe oprzyrządowanie?
Podstawowe narzędzia, którymi posługuje się rzeczoznawca meblowy by przygotować ekspertyzę, to:
- poziomica manualna i laserowa – pozwala określić poprawność montażu, przekątne korpusów, poziom zamontowanych mebli
- wilgotnościomierz i termometr do drewna z podziałem na gatunki drewna – pozwala określić wilgotność drewna, materiałów drewnopochodnych.
- dalmierz – umożliwia zebranie wymiarów
- szczelinomierz – pozwala na określenie szerokości szczelin między elementami
- wzornik kolorów RAL
- spektrofotometr – umożliwia z badanie zgodności kolorów, odcieni w stosunku do próbnika lub między elementami
- przenośny mikroskop elektroniczny – wykonuje zdjęcia drobnych uszkodzeń, niewidocznych gołym okiem jednak wpływających na odporność powierzchni lub określenie powstania uszkodzeń powłok materiałów lakierniczych, tkanin, skór
- narzędzia do demontażu i montażu – potrzebne, jeśli wada wymaga demontażu elementów
- aparat fotograficzny z profesjonalną optyką i matrycą o wysokiej rozdzielności – pozwala na udokumentowanie wad
- roztwory do badań laboratoryjnych – są to imitacje czynników, na które narażone są meble w trakcie użytkowania (badania) starzeniowe
- rozpuszczalniki przeznaczone do określonych powierzchni – umożliwiają oczyszczenie powłok w celu rozpoznania trwałości zabrudzenia i zanieczyszczeń na powłokach lakierniczych
- urządzenia do badania pokrowców tapicerki – pozwalają na zbadanie wysokości fałd siedziska, odbojności oraz wytrzymałości na czynniki zewnętrzne.